0

Åpen dag 3.–4. november – opplev Mimaki TRAPIS i praksis

Kan én løsning printe på alt fra naturfibre og blandingsstoffer til syntetiske tekstiler – uten en tradisjonell, komplisert tekstilproduksjon? 3. og 4. november inviterer vi til åpen dag med Mimaki TRAPIS, et pigmentbasert transfersystem som gjør digital tekstilprint langt enklere å komme i gang med.

Tekstilprint kan fort bli komplisert. Ulike tekstiler krever forskjellige prosesser, blekktyper og behandlinger, og tradisjonell digital tekstilprint kan innebære både forbehandling, damping, vask og betydelig bruk av vann.

Mimaki TRAPIS angriper dette på en helt annen måte. 3. og 4. november setter vi av to dager til å vise systemet i drift og se nærmere på hvilke muligheter det kan åpne for.

Print på papir – overfør til tekstilet

TRAPIS står for Transfer, Pigment and System. I stedet for å printe direkte på stoffet printes motivet først på et spesialutviklet transferpapir med Mimakis TP410 pigmentblekk. Deretter overføres motivet til tekstilet i en transfermaskin.

Prosessen består dermed i hovedsak av to steg: print og transfer.

Det interessante er at samme system kan brukes på et bredt utvalg tekstiler. Mimaki viser blant annet løsningen brukt på naturfibre, syntetiske fibre og forskjellige blandingsmaterialer. Det åpner for produksjon av alt fra klær og interiørtekstiler til vesker, sportsbekledning og andre tekstilprodukter.

Én løsning for mange forskjellige tekstiler

En av de store utfordringene innen tradisjonell tekstilprint er at forskjellige fibertyper gjerne krever forskjellige blekktyper og produksjonsmetoder.

Med TRAPIS er tanken en annen: én pigmentblekkløsning som kan brukes på mange forskjellige tekstiltyper.

Det gjør systemet spesielt interessant for bedrifter som ønsker å produsere mange forskjellige produkter, små og mellomstore serier eller spesialjobber uten å bygge opp en omfattende tekstilproduksjon rundt hver enkelt materialtype.

Mimaki viser blant annet eksempler på print på nylon, lin, polyester, blandingsstoffer og elastiske tekstiler. Bruksområdene spenner fra fashion og sportsbekledning til interiør, vesker, puter og andre ferdige tekstilprodukter.

Betydelig mindre vann

Miljøaspektet er også en viktig del av TRAPIS-konseptet.

Fordi designet printes på transferpapir og deretter overføres til tekstilet, slipper man flere av de vannkrevende prosessene som brukes ved konvensjonell digital tekstilfarging.

Mimaki oppgir at selve TRAPIS-prosessen genererer tilnærmet null avløpsvann, bortsett fra vann knyttet til printerens automatiske vedlikehold. Når produksjonen av transferpapiret tas med i regnestykket, oppgir Mimaki rundt 90 prosent mindre avløpsvann sammenlignet med konvensjonell digital tekstilfarging.

Enklere å plassere – enklere å komme i gang

Når behovet for store vaske-, damp- og vannbehandlingsanlegg forsvinner, blir også terskelen for å starte egen tekstilproduksjon betydelig lavere.

TRAPIS er laget for å kunne installeres i langt mindre produksjonsmiljøer enn tradisjonelle løsninger for tekstilfarging. Det gjør teknologien interessant også for bedrifter som tidligere har sett på tekstilprint som for komplisert eller plasskrevende.

Printerdelen i systemet er basert på Mimaki TS330-1600 og har en maksimal printbredde på 1.610 mm. Den dedikerte TP410 pigmentblekkserien består av åtte farger og er utviklet spesielt for denne prosessen.

Dette må nesten sees i praksis

TRAPIS er et godt eksempel på en teknologi som er enklere å forstå når man ser hele arbeidsflyten – fra filen sendes til printeren, via transferpapiret og frem til det ferdige tekstilet.

Derfor inviterer vi til åpen dag 3. og 4. november 2026.

Vi skal kjøre demoer, se på forskjellige tekstiler og snakke om hvilke typer produksjon systemet kan passe til. Her blir det god tid til å se på resultatene på nært hold, stille spørsmål og diskutere konkrete jobber og muligheter.

Nysgjerrig på tekstilprint utover polyester?

Har du jobbet med sublimering, vet du hvor effektivt det kan være – men også at polyester setter noen klare begrensninger. TRAPIS er interessant nettopp fordi det åpner døren til et langt bredere spekter av tekstiler.

Og har du ikke jobbet med digital tekstilprint tidligere, kan dette være en veldig god anledning til å se hvor mye enklere prosessen kan gjøres.

Sett av 3. eller 4. november og kom innom Print Supplies. Du trenger ikke være tekstilekspert. Det holder lenge å være nysgjerrig på hva det går an å printe på.

Vi tror det blir to interessante dager med mye print, testing og fagprat. Vi håper vi sees!